Domů > Novinky > SeniorCentrum Klamovka získalo prestižní značku Mezigeneračně

SeneCura SeniorCentrum Klamovka

SeniorCentrum Klamovka získalo prestižní značku Mezigeneračně

2017-10-20T15:17:10+00:00 16. 12. 2019|Praha - Klamovka|

Aktivizace seniorů a jejich setkávání s mladšími generacemi patří mezi dlouhodobé projekty domova pro seniory a domova se zvláštním režimem na pražské Klamovce v Praze 5. Za aktivní a úspěšné propojování generací převzala včera ředitelka domova Petra Pipková prestižní značku Mezigeneračně od neziskové organizace Mezi námi.

„Již dva roky s touto organizací spolupracujeme, protože můžeme umožnit našim klientům časté setkávání s dětmi – ať už u nás v domově, anebo ve školce. Vzájemné trávení volného času je pro obě strany velmi prospěšné, navíc je opravdu velice dojemné sledovat, kolik radosti, pozitivní energie a laskavosti mohou taková shledání přinášet,“ říká Petra Pipková, ředitelka SeniorCentra Klamovka. Setkávání seniorů a dětí je založeno na společném trávení času a poznávání se při různých aktivitách, jako je předčítání knih, sportování, kreativní tvoření nebo hraní na hudební nástroje.

V rámci propojování generací spolupracuje SeniorCentrum Klamovka díky organizaci Mezi námi s Montessori školou Andílek, která provozuje na Praze 5 dětskou skupinu, mateřskou a základní školu a komunitní centrum. Pravidelný kontakt s dětmi seniory aktivizuje, zlepšuje náladu a dodává jim energii. Dětem na oplátku boří předsudky vůči starým lidem, učí je respektu, úctě a také se od nich naučí mnoho nového. „Naše děti chodí do domovů rády a hlavě dobrovolně, na návštěvy a společné aktivity se pokaždé těší. Často se setkáváme s reakcemi dětí typu ´To mě naučila babička Vlaďka, dědeček Honza´,“ uvedla ředitelka Montessori školy Hana Chramostová. Jednoznačný přínos potvrzuje také aktivizační pracovnice SeniorCentra Klamovka Markéta Štěpaníková: „Nejen pro klienty s demencí nebo Alzheimerovou chorobou, ale pro všechny seniory jsou děti velkým podnětem, protože je aktivizují, což se projevuje zejména v mimice a řeči těla. Budí v nich také zájem o kontakt – pohladit je nebo jim třeba jen zamávat.“

Značka Mezigeneračně je oceněním neziskové organizace Mezi námi, která ji uděluje institucím, jež dlouhodobě aktivně podporují propojování generací a povzbuzují interakci mezi seniory a dětmi. „Mezigenerační dialog povzbuzuje vzájemnou radost, moudrost i životní energii mezi odlišnými věkovými skupinami a je jasným trendem poslední doby zejména v moderních domovech pro seniory, které podporují komunitní soužití a bojují proti izolaci seniorů vůči okolnímu světu,“ vysvětluje význam značky Mezigeneračně koordinátorka Mezi námi Pavla Janoušková. Organizace funguje již 6 let a za tu dobu získalo značku Mezigeneračně 68 zařízení v celé ČR.